GRUDNIOWE SPOTKANIE DKK

Członkinie naszego DKK spotkały się w bibliotece 29 grudnia 2016r. Grudniowe spotkanie DKK dotyczyło powieści Antoniego Libery pt. “Madame”. Czytelniczki stwierdziły, że książkę czytało się dobrze, powieść jest napisana pięknym językiem. Treścią powieści jest miłość młodego człowieka do starszej kobiety, swojej pani profesor od języka francuskiego. Chłopak jest zafascynowany piękną nauczycielką, kóra dopełniła jego marzenia o innej rzeczywistości, podróżach i literaturze. Zetknięcie się szarej, peerelowskiej rzeczywistości z uczuciem do pięknej, mądrej i oczytanej kobiety było dla bohatera wielkim wydarzeniem, które urosło do rangi mitu. Stało się marzeniem o lepszej przyszłości, o potrzebie wolności. Książka jest opowieścią o potrzebie marzenia, tęsknocie do tego, co jest wręcz nieosiągalne. Czytelniczki zgodnie stwierdziły, że powieść oczarowuje i wzrusza. Przy tym jest nawet zabawna. Madame" to powieść pasjonująca, piękna, inteligentna i niezwykła.

Posted in 2016, DKK dla dorosłych, Imprezy/Wydarzenia, Z życia Biblioteki | Leave a comment

“Dym się rozwiewa” – powieść o współczesnym życiu Cyganów

Listopadowe spotkanie DKK, które odbyło się 29.11.2016 r. w bibliotece w Świętajnie, poświęcone było powieści Jacka Milewskiego “Dym się rozwiewa”. To bardzo ciekawa powieść, napisana pięknym językiem, przystępnym dla czytelnika. Autor nie zanudza, wręcz przeciwnie, pobudza wyobraźnię czytelnika. Książka jest bardzo barwna i warta przeczytania, jak stwierdziły czytelniczki. Autor opisuje w niej życie codzienne Romów. Również to, że wszystko kiedyś przeminie (jak konie i wozy u Cyganów) – rozwieje się jak dym. Jednak Ich tradycja i kultura jeszcze trwa.

Jedną z naszych czytelniczek zadziwiło to, że w czasach współczesnych bądź co bądź, nauka może uchodzić za daleką rzecz. A przecież nauka to podstawa, mówiła pani Danusia, to coś, co wartościuje człowieka. Przytoczyła tu fragment powieści zaczynający się od słów: “Życie to walka, a nie bajka …… przez czytanie, przez naukę stajesz się bogatszy”. Najbardziej spodobała się czytelniczce postać nauczyciela, który z poświęceniem walczył o edukację romskich dzieci. Innej czytelniczce podobały się fragmenty odnoszące się do folkloru cygańskiego, piękna ich muzyki, rozśpiewania i roztańczenia tej grupy narodowościowej. Przytoczyła zwroty ukazujące piękno cygańskiej muzyki. Na zakończenie czytelniczki stwierdziły, że powieść “Dym się rozwiewa” jest fascynującą książką, którą czytało się lekko i przyjemnie.

Posted in 2016, DKK dla dorosłych, Z życia Biblioteki | Leave a comment