Andrzejki
W Gminnym Ośrodku Kultury w Świętajnie 28 listopada 2009 r. odbyła się niezwykła impreza koszyczkowa „ Andrzejki z Tradycjami Regionu”.Wystrój sali, atmosfera sprawiły, że uczestnicy poczuli magię tej szczególnej nocy. Przed północą pojawiła się cyganka, która przepowiadała przyszłość, wybrankę lub wybranka z różnych wróżb fantowych i lania wosku. Każdy uczestnik mógł poddać się tym ekscytującym wróżbom. Wyśmienitą zabawę do białego rana przy muzyce zapewniła Agencja Artystyczna YOUNG LIBERTA. W czasie wieczoru odbyła się aukcja prac sztuki regionalnej wytworzonej w Pracowni Rękodzieła w GOK Świętajno. Dochód z aukcji został przeznaczony na kultywowanie i promocję regionalnego dziedzictwa kulturowego. Frekwencja dopisała, bawili się ludzie z okolicznych wsi i sąsiadujących miast.
Andrzej i Katarzyna to dwa imiona pełne magii, zachwytu i podziwu. Bowiem najsłynniejsze dni wróżebne to wigilia Św. Katarzyny i Św. Andrzeja. Tak więc wróżby w wigilię św. Katarzyny przypisane były chłopcom, a w wigilię św. Andrzeja dziewczętom.W dawnych czasach bardzo popularną wróżbą w śród chłopców było to czy ożeni się w najbliższym czasie. To też chłopcy wczesnym rankiem w wigilię Św. Katarzyny biegli do sadu i zrywali gałązkę wiśni, którą w domu wstawiali do dzbana z wodą. Jak gałązka zakwitła na Boże Narodzenie to oznaczało, że żona będzie już w po nowym roku.
„ W dzień Świętej Katarzyny pod poduszką dziewczyny”
To co było dozwolone w dzień Świętej Katarzyny później było zabronione, nic więc dziwnego, że mówiono „ Święta Katarzyna śmiechem, Św. Andrzej grzechem”, „Św. Katarzyna adwent zawiązuje sama hula, pije, a nam zakazuje”, „Św. Katarzyna śluby urzyna”, „Św. Katarzyna adwent zawiązała, dziewucha nieszczęśliwa, że się nie wydała”.Katarzyna Patronka niewinnych i czystych dziewic.
Andrzej Patron stadła małżeńskiego, dawca dzieci i wszelkiego rodzaju. Magiczną moc odziedziczył po bogu Freyu. „Na Św. Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja”. Andrzejki zwane dawniej Jędrzejówkami to stara panieńska zabawa we wróżby mająca zdradzić imię i wygląd przyszłego męża oraz stronę świata, z której ukochany przybędzie. Pomysłowość dziewcząt w tym zakresie była niewyczerpana, a i poświęcenie ogromne. Aby zobaczyć we śnie ukochanego cały dzień pościły, a na wieczerzę słonego śledzia zjadły i poszły spać. Młodzian, który we śnie wody poda jużci ten mężem zostanie. Najpopularniejsze jednak wróżby, które pozostały do dziś to fanty i lanie wosku. Wróży dobro i zło. Przynosi dobre i złe wieści. Ostrzega przed niepowodzeniami życiowymi. Nakazuje wykształcenie w osobowości zdrowej chytrości życiowej, trzymania ręki na pulsie, dmuchanie na zimne, ograniczenie zaufania. Ostrzega przed stratą finansową, bądź zapowiada duży przypływ gotówki.